ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Гореща тема! командировка осчетоводяване

 командировка осчетоводяване Соня (гост) 16.02.2007 14:16

Фактура за хотел: 60 лв.
Дт 4531 10 лв., Дт 609 50 лв./ Кт 422 60 лв. - влиза в дневник покупки
При плащане на командирования:
дневни: 2 дни х 24 лв.
Дт 609 48 лв., Дт 422 60 лв./ КТ 501 108 лв.

Вие така ли осчетоводявате?

 RE: командировка осчетоводяване veni (гост) 16.02.2007 14:47

комансировка-нощувка не ползваш ДК. Изписваш всичко в 609 от 501-каса

 RE: командировка осчетоводяване Соня (гост) 16.02.2007 14:51

Ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит
Чл. 70. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:

2. стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето;

(3) Алинея 1, т. 2 не се прилага за:

7. транспорта и нощувките на командировани от лицето лица;

 RE: командировка осчетоводяване вили (гост) 16.02.2007 16:49

контировки по фактурата защо 422. би трябвало да е 401
609/401
4531/401
като платиш на работника
401/501

 RE: командировка осчетоводяване Бюджет (гост) 16.02.2007 16:53

422 защото вероятно лицето е взело служебен аванс за командировката :)
401 когато не минава през 422 :)

И откъде на къде "като платиш на работника 401/501?! Откога работника е доставчик :)))

 RE: командировка осчетоводяване Нова (гост) 20.02.2007 19:31

и си мисля ,че на ден се полагат само 12 лева дневни когато се налага нощувка, ношувката се признава по фактурата от хотела, а когато командировката е на такова разстояние, че се връщаш същия ден е 6 лева

 RE: командировка осчетоводяване bobo (гост) 20.02.2007 20:35

Да допълним, че според Наредбата за командировките в страната фактурата за нощувка е на името на командирования (не на името на фирмата) - тогава какъв кредит?!? Освен това командировката е обезщетение, според КТ, не е сделка. Фактурата просто удостоверява размера на платеното.

 RE: командировка осчетоводяване doneva Профил 20.02.2007 21:25

Бобо говорих с нашата одиторка по този въпрос, защото и аз мислех като теб, но тя беше категорична

 RE: командировка осчетоводяване doneva Профил 20.02.2007 21:26

че фактурата за нощувка трябва да се издаде на фирмата, трябва да се ползва ДК и да се посочи в дневика за покупки. Така, че.......

 RE: командировка осчетоводяване plankov Профил Изпрати email 20.02.2007 21:29

Абе Поднормативен акт противоречи на закон, какво прилагаме! Закона, одиторката е права!

 RE: командировка осчетоводяване doneva Профил 20.02.2007 21:33

Ами никой не го оспорва мнението на одиторката :)

 RE: командировка осчетоводяване plankov Профил Изпрати email 20.02.2007 21:35

Абе одиторите не са меродавни)))

 RE: командировка осчетоводяване doneva Профил 20.02.2007 21:36

Така е :)))

 RE: командировка осчетоводяване Соня (гост) 20.02.2007 21:37

Bobo е прав/а/- Според Наредбата за командировки/последно изменена през 1999г./ документът за нощувката е на името на командирования. Защо тогава ЗДДС предвижда режим за ползване на дан. кредит? Това индиректно означава ли, че фактурата трябва да е на името на фирмата?
Според ЗДДФЛ двукратния размер на дневните командировъчни е необлагаем. Преди 01,01,07 г. ЗКПО признаваше двукратния им размер за дан. цели. Сега не виждам такъв текст. Как мислите- това да не би да се тълкува като признаване само на размера според Наредбата за командировките или да считаме, че ако ЗДДФЛ приема двукратния размер, същото се отнася и за ЗКПО?
Да допълня- при командировка в чужбина, освен самолетен билет на името на командирования, изискваха и фактура или протокол на името на фирмата, за да признаят разхода. А сега?

 RE: командировка осчетоводяване bobo (гост) 21.02.2007 19:44

Не знам, може и да е права. Но аз съм склонен да вярвам на правния отдел на нашата (доста голяма) община, който дава преднина на наредбата. Всъщност, наредбата не противоречи на ЗДДС, в закона не се казва обратното по отношение на това, на чие име да е фактурата. Според мен текстът в ЗДДС няма поле на приложение. Или пък може да се ползва при някакви други случаи, различни от командировки... но в момента не мога да се сетя за пример.
 

 RE: командировка осчетоводяване marii4e Профил 21.02.2007 19:49

сигурно става въпрос за случай при който фирмата превежда директно парите в хотела където нощуват командированите лица. Ако на примар командирова 5 човека, вместо да брои на ръка на всеки пари, или поради договорка с туроператор, фактурата пристига при работодателя и той я плаща. Тогава вече ще е издадена на името на фирмата.
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info