ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Тема. Чл.30 ЗДДС

 Чл.30 ЗДДС Nina (гост) 04.03.2007 14:47

Издадена ф-ра по чл.30 ЗДДс с нулева ставка.Фирмата превозва стоки до Митницата, но в митническата декларация не е записан № на транспортното средство
на превозвача/нашата фирма /.
Въпросът ми е дали при това положение имам прово да го впиша като продажба с нулева ставка и ако не то тогава мога ли да начисля ДДс на ф-ра в която изрично е посочено , че е издадена на основание чл.30 ЗДДС.
Тази митническа декларация по принцип в която фигурира транспортно средство като превозвач достатъчна ли е за нулевата ставка, защото така ви обясниа от спедиторската фирма.Необходимо ли е някакво потвърждаване, че стоката е пристигнала по предназначение.
Благодаря!

 RE: Чл.30 ЗДДС ели Профил 04.03.2007 14:55

този текст в ППЗДДС се отнася за чл.30 т1 и т.2
2. международни превозни документи, в които е вписан като превозвач - товарителница, коносамент, авиотоварителница или друг международно признат превозен документ или копие от тях;

и се отнася за CMR

а само за чл.30 т.3 се изисква това:
2. копие от транзитна митническа декларация за превоз между две митнически учреждения, в която е посочен идентификационният номер на превозното средство, с което е извършен превозът;

Вие от къде до къде возите ?

 RE: Чл.30 ЗДДС nina (гост) 04.03.2007 16:41

До различни точки.Напр. Саудитска Арабия-Ямбол,В.Търново-Япония,Разград-Гана,В.Търново-Германия - това са последните.Това е вписано в митническата декларация.Премозваме стоката от град в България до Митница в България.Стоката не е на фирмата. Във ф-рата пише чл.30 ЗДДС.Това е втората ми такава ф-ра и не зная дали тази митн. д-я е достатъчна, а на една от тях дори и № на камиона не е вписан.В ППДС в чл.23т.3 са упоменати документите за доказване.
1.Превозни документи, в които доставчикът е вписан като превозвач
2. Копие от транзитна митническа д-я за превоз м/у две митн. учреждения, в която и посочен Идент.№ на превозното средство, с което е извършен превозът
3. Ф-ра за доставката.
Нашата фирма издава ф-ра на Спедитор по чл.30 ЗДДС, след това представя въпросното копие на митн. д-я. Дали това е достатъчно.Да не пропускам нещо.
Ели Благодаря за отговора.Винаги си отзивчива, за което още веднъж Благодаря! Ако ти е възможно напиши ми дали правилно процедирам.Ще ти оставя и email---
nina_handjieva@abv.bg

 RE: Чл.30 ЗДДС ели Профил 04.03.2007 17:11

чета това :
"Превозваме стоката от град в България до Митница в България."
Според мен този превоз не отговаря на условието на чл.30 т.3
"м-у две митнически учреждения " а и разбирам, че номера на МПС не фигурира в транзитната МД.

Ако превоза от България до трета страна го извършвате вие, съм съгласна че ще е със ставка 0% - чл.30, но в случая не виждам да е така :(

 RE: Чл.30 ЗДДС nina (гост) 04.03.2007 17:34

Ели правилно си разбрала. Аз също мисля така, но ф-рата е издадена по чл.30.
Говорих със спедитора и ми казаха, че това е стока , която излиза от страната и за това ф-рата е такава и прилагат копието на митн. д-я.По принцип фигурират номерата в транзитната МД, това последното е изключение, може би допълнително ще я изпратят. Ще сгреша ли ако начисля ДДС.Как да постъпя.

 RE: Чл.30 ЗДДС ели Профил 04.03.2007 18:14

хайде пак да уточним, че се обърках:
мисля, че режима транзит се изготвя да важи от едно митн.учр. до друго такова
на едно място чета : от място в България до Митница
на друго място чета : има транзитна МД, което ще рече - трансорт от митница до митница
и на края - ако транзита вече е оформен по какъв начин тепърва ще се добави номера на МПС ?

 RE: Чл.30 ЗДДС nina (гост) 04.03.2007 19:16

И за мен е много объркано.
Наше транспортно средство пренася стока от точка в България до Митница в България и обратно.Стоката не е собственост на превозвача.За извършената услуга/транспортиране/ се издава фактура на името на спедитора.По указание на последния във ф-рата е вписан чл.30 ЗДДС и не е начислено ДДС.Същата спедиторска фирма прилага към нашата фактура копие от Митническа декларация, в която е вписано наше МПС в т. 18/Идентификация и нац. на транспортното средство при тръгване/.Това ми го дават да го приложа като причина за нулевата ставка. Друг оправдателен документ нямам .Извинявай ако те обърках с обясненията си, но сега мисля, че обясних подробно.

 RE: Чл.30 ЗДДС ели Профил 04.03.2007 19:46

Нина, ще те измъча отново с въпроси но няма как

Все ми се струва, че копието на МД, което ти дават не е на транзитна МД, а на експортната им МД
или просто не мога да вържа навържа нещата :(
 

 RE: Чл.30 ЗДДС plankov Профил Изпрати email 04.03.2007 19:48

абе нали ти издаваш фактурата, кажи на спедитора ти да си гледа работата. Ако не ти представи документи доказващи международен транспорт, просто му начисли ДДС-то и готово, иначе духаш супата((((
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info