ODIT.info > Дискусия > ЗДДС Започни нова тема

Тема. заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!?

 заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? Ралица (гост) 17.07.2007 09:08

Приказката започва така:
Едно физическо лице си купило изгодно земя преди известно време. Сега тази земя се оказала на изгодно място за строеж. Може ли физическото лице да "даде" своята земя на своето ЕТ. С други думи да декларира, че земята му ще се ползва за дейността на ЕТто му. Тук съм чела, че това може да стане с Протокол, защото не може да има нотариална сделка -от себе си на себе си.
Моля ВИ за коментар и споделяне на опит.

 RE: заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? Рали (гост) 17.07.2007 10:01

Добре де, виждам че темата и прословутия чл. 27 са били коментирани вече. Някой да ми даде идея за начин на съставяне на Протокол? Да, знам че ще ме пратите при някой адвокат или нотариус, за да ми каже, само дето аз вече звънях на двама и те досега не са изготвяли подобен документ, а и ми казаха че и сама мога да си го направя. Моля, ако някой има опит досега, дайте ми примерен Протокол.

 RE: заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? ели Профил 17.07.2007 10:09

Рали, предполагам, че си наясно, че изваждането от ЕТ става с обратно връщане на лицето собственик, а не чрез директна продажба на трето лице, затова е важно да си наясно какво ще се случи с тази земя после
протокола ти е най-малката грижа

 RE: заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? Рали (гост) 17.07.2007 11:49

Мн даа...тази ал. 5 ...
Ами, идеята на собственика е да заведа това имущество -земя като актив на ЕТто по цена на придобиване. След това да му увеличи стойността, чрез извършване на вече планирани разходи и след това Общината да му го замени за друг имот /защото този имот е апетитен за Общината, т.е. тя ще го използва за обществено полезни цели/. В този случай ЕТто може ли да ползва данъчния кредит за вложените материали или осъществени услуги по изграждането на някаква постройка върху земята? Мисля че няма проблем. Но чвно аз не осъзнавам в момента друго нещо, което Ели се опитва да ми намекне. Това как ще се извърши замяната и какъв ще е резултата за ФЛ, защото замяната не може да е директно от ЕТто???? МОля те Ели, продължи си мисълта. Сега съм малко объркана, но мисля че бързо ще схвана. Моля

 RE: заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? ели Профил 17.07.2007 12:20

а бе този ДК .... малко ме съмнява
проблема е, че в ЗДДС не се третира тази т.нар обратна доставка от ЕТ на ФЛ
така или иначе ще се стигне до корекция на ползвания данък

измисли друга схема, че тая не е много читава

 RE: заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? Рали (гост) 17.07.2007 14:10

Като чета ал. 5 на чл. 27 стигам до извода, че ако ЕТто реши да продаде имота това ще се води доход на Физическото лице???А ако ЕТто е регистрирано по ЗДДС, трябва и да начисли ДДС на всичко отгоре. А разликата между цената на придобиване и продажната цена/която в случая ще е пазарната цена съгл. чл. 5/ ще се обложи като доход на ФЛ?
Така ли е колеги? Моля, ако не тълкувам правилно някой да и каже поне за да не се заблуждавам.

 RE: заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? ели Профил 17.07.2007 16:38

ми Рали, нотариалния акт за тая земя е на ФЛ а не на ЕТ
ще продава ФЛ

за целите на ЗДДФЛ обратното връщане на актива се счита за доставка, но само за целите на този закон
няма как по ЗДДС да отчетем доставка - от едно и също лице на себе си,
само че ще има най-малко промяна на предназначението на актива заради който сте ползвали ДК и следва корекция.

мисля, че по тази схема няма как да ползвате ДК
ако подобрението на земята се използваше за бъдеща облагаема доставка в този си вид от ЕТ би могло, но при тази постановка със собствеността не мисля
 

 RE: заприхождаване на земя от ФЛ в ЕТ?!?!? Рали (гост) 18.07.2007 12:29

Ей това собствениците са голяма работа... Следващото желание е само част от закупения от ФЛ имот да се включи в ЕТто. За тази част да се изготви Констативен Протокол при нотариус, който документ не съм наясно как изглежда и по този начин имота да се води вече собственост на ЕТто. Не знам как става замяната на нотариален факт с Констативен Протокол, но ако стане факт, ще го приемем за прецедент!:-)
Както и да е, вече вярвам че всичко е възможно. Но, понеже Протокола, който ще се осчетоводи за включване на имота в счетоводството трябва да го изготви моя милост, понеже било много лесно, само с две думи...ОК, дори после мога да го разпространя, но...следващият проблем се окзава, че цената посочена в Нотариалния акт е обща за цялата замеделска земя и за 2 селскостопански недовършени постройки, а на мен ми трябва само една част от земята и едната постройка!!! Как подяволите да изчисля документално доказаната цена на придобиване на част от имота, за да я впиша в Протокола! Някой ако има опит, моля за съвет.
Вече си мисля ако исчисля средна цена на кв. м. за земята и за постройките, дали ще мине номера?
реклама

ODIT.info > Дискусия > ЗДДС

Моят ODIT.info