ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! За изчисляването на трудовия стаж.

 За изчисляването на трудовия стаж. Диа (гост) 17.07.2007 14:04

Колеги, искам да ви попитам има ли някъде норматив в който е указано изчисляването на трудовият стаж (извън КТ и наредбата) и по-конкретно това, че за един месец се взимат 30 дни?
Примерно при математическото изчисляване на стажа от 25.08.2005 до 10.01.2007 се взима един път 1г = 12 м. и след това 1м = 30 дни за да се извършат действията и се получи 1г. 4 м. и 15 д., но къде е указано това?
Съжалявам ако темата е повдигана, но на търсачка не открих нищо.

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Жана (гост) 17.07.2007 14:16

Виж www.odit.info/?s=6&i=33246&f=3

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. John Профил 17.07.2007 14:18

А коя наредба имате предвид. В Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж има чл. 9, който обяснява как да се подхожда.
Месеците, в които са отработени всички работни дни са пълни месеци стаж (не се интересувате от броя на календарните дни в тях) и, ако дневното работно време е най-малко 4 часа, имате 1 г. 4 м. Преброявате отработените работни дни през август и януари и ги разделяте на 21.

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Емили (гост) 17.07.2007 14:22

А трябва ли да се включва майчинството в придобития тр. стаж и проф опит

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Диа (гост) 17.07.2007 14:54

уфф, явно не съм обяснила добре
мисълта ми е следната

_ 10.01.2007
25.08.2005
-------------------
2г. = 1г. + 12м.

_ 10.13
25.08
------------
5м.= 4м.+30дни /за да може да се извади

_40
25
--------
15

и така стажа става при изчислявяне 1г. 4м. и 15 дни
Ей това ми е въпроса. Защо се взима 30 дни при прехвърлянето от месеци в дни?

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. ЛС Профил 17.07.2007 14:57

Защото това е осреднено,едни месеци са с 30,други с 31,а като февруари с 28 или 29дни.И средно се взимат 30дни.

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Диа (гост) 17.07.2007 15:01

Ясно, че е осреднено - има ли го обаче някъде фиксирано черно на бяло това правило?

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. ЛС Профил 17.07.2007 15:14

Указания № 91-01-17/21.03.1997г

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Питанка (гост) 17.07.2007 15:17

според мен са 16 дни, защото когато са месеците поотделно се смята за всеки месец колко са дните и като събереш от м.05.2005 и 01.2007 се получават 16дни, на 30 се закръгля когато трябва да му определиш стаж от различни работодатели и като събираш дните от отделните работодатели се получават примерно 50 дни - това е 1 месец и 20 дни, а не когато смяташ стажа при теб, защото така го ощетяваш човека с 1 ден

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. gost (гост) 17.07.2007 15:20

към ЛС, къде може да се намери въпросното указание?

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. ЛС Профил 17.07.2007 15:22

Това са указания на НОИ.Потърсете в сайта на НОИ.

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. gost (гост) 17.07.2007 15:30

Благодаря ЛС,но в сайта на НОИ има указания от 2002 насам.Преди това нищо.

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. ЛС Профил 17.07.2007 15:45

Аз ги имам,не мога да ви ги пратя защото не са ми на компютъра.Писах в НОИ да ми кажат как да им ги открия и след като получа отговор ще ви пиша.

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Диа (гост) 17.07.2007 16:21

Е, определно не са 16 дни.
Ако ги смяташ средно месечно - 30 дни и започнеш да броиш от 25 - 30 са 6 дни
от 1 до 9 включително са 9 дни - значи общо 15.
След като от 10 той не е наш служител - с нищо не го ощетявам.
Ще съм много благодарна за указанията, ако ги намери някой

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. antp Профил Изпрати email 17.07.2007 16:25

№ 91-01-17 от 21.03.1997 г. относно реда за изчисляване на трудовия стаж
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ПЕНСИОННИ ОСИГУРОВКИ" ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ "ОСИГУРИТЕЛНИ ПРИХОДИ И КРАТКОСРОЧНИ ОСИГУРОВКИ"
чл. 96 ППЗП ,

чл. 9, ал. 5 Наредба за трудовата книжка и трудовия стаж

С оглед изясняването на някои въпроси, свързани с изчисляването на трудовия стаж, ви уведомяваме за следното.
1. Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години съгласно чл. 96, ал. 1 от ППЗП. При изчисляването на трудовия стаж на работниците и служителите се имат предвид само работните дни.
2. За зачитането на един ден трудов стаж при подневно изчисляване на работното време трябва да са изпълнени две условия:
1. работниците или служителите да са изработили най-малко половината от максимално установената с Кодекса на труда нормална дневна продължителност на работното време или установеното за тях с решение на Министерския съвет намалено работно време и
2. да са получили възнаграждение, не по-малко от минимално установеното за страната за съответната продължителност на работния ден.

Примери: 1. При работа за половината от законоустановеното работно време, за да се зачете един ден трудов стаж, е необходимо лицето да е получило възнаграждение, не по-малко от половината на минимално установеното за страната.

2. Ако лицето е работило при пълна заетост на нормалното работно време или на намаленото с решение на Министерския съвет работно време, за да се зачете един ден трудов стаж, трябва да е получило възнаграждение, не по-малко от минимално установеното за страната.
3. Ако лицето работи повече от половината на максимално установеното работно време за страната, но по-малко от законоустановената му нормална или намалена продължителност, за да се зачете един ден трудов стаж, трябва да е получило възнаграждение, не по-малко от минимално установеното за страната за съответната часова продължителност.
3. При подневно изчисляване на работното време, когато са изработени всички работни дни за съответния месец, той се признава за пълен (чл. 96, ал. 3 ППЗП).
4. Съобразно чл. 9, ал. 5 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж трудовият стаж на работниците и служителите, работещи при сумирано изчисляване на работното време, се определя, като изработените часове по графика за периода на сумирането (след превръщане на нощните часове в дневни за смените с повече от 4 нощни часа) се разделят на законоустановената за тях нормална или намалена с решение на Министерския съвет продължителност на дневното работно време. Определеният по този начин трудов стаж не може да бъде по-голям от броя на работните дни за броя на сумирането.

Месеците, които се зачитат за трудов стаж през периода на сумираното изчисляване на работното време, се изчисляват, като определеният по предходната алинея брой работни дни се раздели на 21 при 5-дневна работна седмица и на 25 при 6-дневна работна седмица.

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Питанка (гост) 17.07.2007 16:49

е в тези указания няма нищо за 30-те дни
 

 RE: За изчисляването на трудовия стаж. Диа (гост) 18.07.2007 09:04

Наистина няма :(
Все пак, ако някой има информация по темата, нека я сподели ...
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения