ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Мнооого гореща тема! Изплащане на рента

 Изплащане на рента Андриана (гост) 14.09.2007 13:47

Колеги,спешно ми трябва да отговоря на шефа,ако рентата се изплаща в пари а не в натура дължи ли се ДДС ?За изплащане в натура знам,че е облагаема сделка,но в пари не съм сигурна ?

 RE: Изплащане на рента 456 (гост) 14.09.2007 13:48

Не се дължи ДДС.

 RE: Изплащане на рента ivanini Профил Изпрати email 14.09.2007 13:56

ПО ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ Писмо № 24-33-170/26.06.2007 г. на НАП относно облагане

МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ


НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ





Изх. № 24 - 33 - 170


София, 26.06.2007 г.





Относно: Облагането с ДДС на отдаването под наем или аренда на земеделска земя, при които наемното и рентното въз­награждение се заплащат с хлебно и фуражно зърно.





В хипотезата на отдадената под наем или аренда земя, при която наемното възнаграждение или рента са уговорени в нату­ра (стоки), а именно в хлебно и фуражно зърно, е налице специфичен случай на доставка а именно бартер уреден в чл. 130 от ЗДДС.


По силата на чл. 130, ал. 1 от ЗДДС, когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е опреде­лено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава.


В този случай данъчното събитие и за двете доставки възниква на датата на възникване на данъчното събитие на по-ранна­та от тях (чл. 130, ал. 2 от ЗДДС).


В разглеждания случай са налице две насрещни доставки, като първата - отдаване под наем на земеделска земя е освобо­дена доставка по силата на чл. 45, ал. 1 от ЗДДС, освен ако доставчикът не избере съответната доставка да бъде облагаема (чл. 45, ал. 7 от ЗДДС). Втората доставка - прехвърлянето на собственост върху хлебно и фуражно зърно, е облагаема, тъй ка­то е с място на изпълнение на територията на страната, извършена е от данъчнозадължено лице и в закона не е предвидено друго (чл. 12, ал. 1 от ЗДДС).


В случаите на отдаване по наем или аренда на земеделска земя, при които рентата или наемното възнаграждение не са уго­ворени в натура, а в пари, не е приложима нормата на чл. 130 ЗДДС, регламентираща специфичен случай на доставка (бар­тер). Както бе казано по-горе, доставката е освободена (чл. 45, ал. 1 от ЗДДС).





Зам. -изпълнителен директор на НАП:

 RE: Изплащане на рента Андриана (гост) 14.09.2007 14:02

ivanini благодаря ти много !

 RE: Изплащане на рента Андриана (гост) 14.09.2007 15:07

Колеги бихте ли ми казали как да осчетоводя раздадената рента
1 Ако е в пари
2.Ако е в натура

 RE: Изплащане на рента Андриана (гост) 14.09.2007 15:23

Колеги никой ли не знае как се осчетоводява ? Моля ви помогнете ми.

 RE: Изплащане на рента Андриана (гост) 14.09.2007 15:36

Никой ли не знае ?

 RE: Изплащане на рента vanira Профил Изпрати email 15.09.2007 10:19

602/499 начисляваш рентата като разход и задължение към арендодателите

499/501 закриваш задължението(ако е в брой)
или :
411/701 раздадена прод-я в натура
411/4532 ДДС
701/303 изписваш раздадената като рента прод-я
499/411 закриваш задължението

 RE: Изплащане на рента Андриана (гост) 15.09.2007 21:30

602/499 начисляваш рентата като разход и задължение към арендодателите

499/501 закриваш задължението(ако е в брой)
или :
411/701 раздадена прод-я в натура
411/4532 ДДС
701/303 изписваш раздадената като рента прод-я
499/411 закриваш задължението

vanira при изплащането в брой съм съгласна за операцийте но когато е в натура при закриване на 411 дебитираш 499 защо. По този начин 499 ми остава с дебитна салдо !

 RE: Изплащане на рента РЕНТА (гост) 17.09.2007 13:39

БЛАГОДАРЯ ЗА ПИСМОТО, НО ХАЙДЕ ДА ОСЧЕТОВОДИМ НАЕМА/РЕНТАТА/

602/401- НАЕМОДАТЕЛИ/АРЕНДАТОРИ/ ЗА 16000.00ЛВ
НАПР. ДАТА 05.01.2007 , КОГАТО СА СКЛЮЧИЛИ ДОГОВОРИТЕ ЗА ЗЕМЯТА

27.07.2007 ГОД С ФАКТУРА ЗАКУПЕНА ПШЕНИЦА

304 15000.00
4531 3000.00
501 18000.00
С ПРАВО НА ДАНЪЧЕН КРЕДИТ ВКЛ В ДНЕВНИЦИТЕ
НА 31.10.2007 РЕШАВАТ С ТАЗИ ПШЕНИЦА ДА ПЛАТЯТ НА АРЕНДАТОРИТЕ

709 ПРИХОДИ ОТ ДР ПРОДАЖБИ- 16000.00
4532 3200.00
411-АРЕНДАТОРИ 19200.00 С Ф-РИ ИЛИ С ПРОТОКОЛ ИЛИ МУРГИНА ЗНАЕ С КАКВО

ЗА ПРИХВАЩАНЕТО 401/ -16000.00/
123/ - 3200.00/
411 / 19200.00/ ТАКА ДО ТУК ДОБРЕ ??????? ЛОШО НЯМА –ЗАГУБА ОТ ЦЯЛОТО МЕРОПРИЯТИЕ , 200.00 ДДС ВНЕСЕНО И ПОСЛЕ ДВА РАЗХОДА СРЕЩУ ЕДИН ПРИХОД ИЛИ


ЗА ПРЕКЛ НА СМЕТКИТЕ:

ЗА ОТЧЕТНАТА С/СТ /304-15000.00
/123- 1000.00
709/ - 16000.00
ЗАГУБА 2200.00- 10% ДП ИКОНОМИСАН- 220.00 ЛВ, ВНЕСЕНО 200.00 ЛВ ДДС- БИВА 20.00 ЛВ ВЪТРЕ-ДОБРЕ

611/602-16000.00--- ЗА НАЕМА В СЕБЕСТОЙНОСТТТА
И ВСИЧКО ТОВА КАК ЩЕ СЕ ОТРАЗИ В ОПР-ТО???????????????????????


 RE: Изплащане на рента Рени Р Профил Изпрати email 17.09.2007 13:48

РЕНТА (гост) спри моляте че още не мога да спра да се хиля ко казваш си икономисал или набутал ??????????????????

 RE: Изплащане на рента Рени Р Профил Изпрати email 17.09.2007 14:03

Айде помисли още малко колко ти е рентата 16000 хл. лв в случая или 19200 ,00

Разход рента / задължения наемодатели 19200

клиенти -19200 / приходи от продажба на стоки 16000
/ начислен ддс 3200

стоки 15000 /доставчици 18000
ддс покупки 3000

приходи от продажба на стоки / стоки -пшеница -15000

Задължения наемодатели / клиенти 19200 ,00



бряф че сложно

 RE: Изплащане на рента РЕНТА (гост) 17.09.2007 14:40

ИЗВИНЯВАЙ РЕНИ, НАИСТИНА СЪМ ПИСАЛА ГЛУПОСТИ .НЕЩО СЪМ СЕ ЗАБЛУДИЛА .ПРАВА СИ.
СЪЖАЛЯВАМ! АМИ КАКВО ЩЕ КАЖЕШ ЗА ДВАТА РАЗХОДА В 602 И В 304 С/КИ И ТАМ ЛИ СЕ ЗАБЛУЖДАВАМ
ОЩЕ ВЕДНЪЖ ИЗВИНЯВАЙТЕ ЗА ГЛУПОСТТА

 RE: Изплащане на рента vanira Профил Изпрати email 17.09.2007 16:34

Аз предлагам 602/499 - 16000 начислена рента като разход
609/4532-3200 ДДС
Тъй като съм производител, предпочитам да не си раздувам допълнително себестойността с ДДС-то, пък и мястото му си е в 609(друг разход е)
колкото до 304-да , ако пшеницата е купена, но след това 304(купени стоки) върви в комплект със 702(продадени стоки), а не със 709

 RE: Изплащане на рента Рени Р Профил Изпрати email 17.09.2007 16:35

Ако трябва да съм честна при това представяне на нещата бих го разиграла по друг начин. Не ми харесва това че от една страна се формира печалба от продажба на продукция 1000 лв. и тя е облагаемана 100 % а от друга то реално я няма В една друга такава тема съм описала как избегнах от това - с анексиране на договорите така че като раздам рентата да нямам приход от поражба на стоки ,защото то си е такъв купуваш пшеница -продаваш пшеница .и не забравяйте че без значение на колко сте купили пшеницата към момента на сделката търсите ПАЗАРНИ ЦЕНИ

 RE: Изплащане на рента дани (гост) 17.09.2007 16:38

ванира, "Тъй като съм производител, предпочитам да не си раздувам допълнително себестойността с ДДС-то, пък и мястото му си е в 609(друг разход е)"
Не така, бе момиче.

 RE: Изплащане на рента 456 (гост) 17.09.2007 16:44

Разглеждайте си всяка доставка по отделно. При плащането в натура имате две отделни доставки vanira в първия си пост ги е описала много точно просто ги замести със сумите които искаш. Ако имаш покупка на пшеница това е трета самостоятелна доставка.

 RE: Изплащане на рента ПетяСР Профил 17.09.2007 19:38

vaniraq, какъв разохд може да бъде начислен ддс на продажбите бе ТОВА Е РАЗЧЕТ ...................


А КРАЙ СПИРАМ ДА ПИША ПО ТАЯ ТЕМА

 RE: Изплащане на рента vanira Профил Изпрати email 17.09.2007 20:02

Разчет е, но по-специален, защото не го плаща купувача както става обикновено. Всъщност това изобщо не е продажба, а плащане на задължение(плащаш си наема). Но тъй като държавата на всяка цена трябва да си прибере данъка, го взима когато плащаш задължението си в натура. Ако платиш рентата в брой, не иска да облагаш с ДДС , защото после ще продадеш зърното и тогава ще си прибере данъка.
ДДС в случая е мой разход и влиза в гр.60. Дани, помисли пак.

 RE: Изплащане на рента РЕНТА (гост) 18.09.2007 12:19

ПАК СЪМ !!!!АЗ МОЖЕ И ДА СЪМ ТЪПА ,НО ПИТАМ КАК КАТО СЪМ Я КУПИЛА ЗА 15000+3000 ДДС:
ГР 30-15000
4531- 3000
КР 501-18000, РАЗДАВАМ ГР 70-20000.00 ПО ПАЗАРНИ ЦЕНИ
4532-4000.00
411 24000.00
ИЗПИСВАМ ГР 70-15000.00- КР ГР 30-15000.00
НАЧИСЛЯВАМ,НАЕМ ЯСНО 602/4......-24000.00, ПРИХВАЩАМ ,А В СЕБЕСТОЙНОСТ ТА-24000.00,- В ПЕЧАЛБАТА 5000.00 А ОПР-ТО- ????? ПИТО -ПЛАТЕНО!!!! ИМА НЕЩО ГНИЛО???? ТУК НЯМА МЯСТО ЗА АНЕКСИ/СПОРЕД МОЕТО СКРОМНО МНЕНИЕ/


 RE: Изплащане на рента 456 (гост) 18.09.2007 12:26

Какъв ви е договора за рента (какво дължите за предоставената ви земя по договор).

 RE: Изплащане на рента Рени Р Профил Изпрати email 18.09.2007 15:04

Айййййййййй бре боже как да го обясня вече незнам . Ми ако не купиш пшеница за 15000 за да я дадеш за рента по колко пари ще им дадеш тогава а ? Ще им дадеш 16000 лв . ама Ви понеже сте тарикати купавате пшеница за 15000 и я давате за 16000 е как да не сте на далавера .............На далавера сте и ако искаш да не сте значи трябва да дължиш 15000 лв. на арендодателите не 16000. и ако в договорати пише че ренатат е 10 лв. на дка. и това прави 16000 то тогава трябва анекс в който да пише че му дължиш не 16000 лв а 15000 . иначе 1000 лв за облагане с данък за ЕТ и 60% за ЮЛ.
 

 RE: Изплащане на рента Рени Р Профил Изпрати email 18.09.2007 15:12

vanira ИМЕНО БЕ ДЕТЕ ИМЕНО ПОСЛЕ КАТО ПРОДАДЕШ ............МИ ТИ И СЕГА ПОРВАШ АМА НЕ НА НЯКОЙ А НА ОНЯ ДЕТО ВЕЧЕ ИМАШ ДА МУ ДАВАШ . Ако сега си продадеш зърното на мен и аз ти дам 10 лв за него +2 лв. ддс . А утре дойдеш за да ми дадеш рентата от 12 лв. в бр. ко става ?
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство