ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Мнооого гореща тема! Пенсиониране

 Пенсиониране Десислава (гост) 02.10.2007 15:17

Интересува ме как мога да прекратя трудов договор със работничка, която ще се пенсионира - п о чл.328, ал.1, т.10 - но тогава трябва да й пусна предизвестие. По чл.325, т.1 по взаимно съгласие - става ли?

 RE: Пенсиониране trz-to Профил 02.10.2007 15:56

Става, ако имате взаимно съгласие...

 RE: Пенсиониране raina (гост) 02.10.2007 16:38

Предизвестието е на основание чл.326 от КТ във връзка с чл.328 ал.1 т.10.Отработва се предизвестието и се връчва заповед за освобождаване.При взаимно съгласие лицето няма 30-дневно предизвестие. То може да направи молба за освобождаване по взаимно съгласие, а ти след като отговаря на условията за пенсиониране да го освободиш по чл.328 ал.1 т.10 за да му изплатиш обезщетение по чл.222 ал.3

 RE: Пенсиониране ЛС Профил 02.10.2007 21:53

Може да го освободиш и дисциплинарно като искаш,но щом е придобил право за пенсия си длъжен да му изплатиш обезщетението по чл.222ал.3.
Щом като лицето е подало молба за освобождаване по взаимно съгласие,си го освобождаваш по чл.325 т.1 от КТ и си му брои обезщетението по чл.222 т.3.

 RE: Пенсиониране ОДК (гост) 09.10.2007 14:54

Трябва да пенсионирам лице което навършва пенсионна възраст на 3.12.2007 г. и е материално отговорно лице .Става ли по чл.328 ал.1 т.10 и чл.326 ал.3

 RE: Пенсиониране ЛС Профил 09.10.2007 14:56

По чл.326 ти пуска предизвестието работника,а не ти.А по чл.328 трябва да чакате да му го връчите на 03.12.

 RE: Пенсиониране 1957 (гост) 09.10.2007 15:14

Трудов договор с лице придобило право на пенсия се прекратява по чл.328 ал. 1 т. 10.
Предизвестието се връчва на датата която лицето придобива това право преди това нямате основание. Ако е МОЛ предизвестието може да бъде не повече от два месеца ака се изисква приемане предаване което не може да се извърши в едномесечен срок. На лицето се изплаща обещетение по чл. 222 т. 3 за 2 или 6 месеца в зависимост от това от колко време работи във фирмата. Ако инициативата излиза от работодателя той задължително пуска предизвестие, което може да се отработи или да се изплати като обещетение. Инициативата може да бъде и от лицето, което подава молба за прекратяване на тр. правоотношение поради навършване възраст за пенсиониране.

 RE: Пенсиониране krasteva_a Профил 09.10.2007 15:23

Обезщетение по чл.222 ал.3 се дължи независимо от основанието за прекратяването ако служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст...
Може да прекратиш договора и на основание чл.328 ал.1 т.10 като не спазиш срока на предизвестието .За неспазения срок на предизвестието ще дължиш обезщетение на основание чл.220 ал.1 от КТ.Не забравяй ,че предизвестието започва да тече от деня следващ връчването му.

 RE: Пенсиониране gogo100 (гост) 14.12.2007 08:32

имам роднина рожденната и дата е на 31.12 от пенсионира се на тази дата сега 31.12.2007 от предприятието в което работи не изкат да и дадат полагащите и се 2 заплати с довода, че 31.12 е неработен ден и пенсионирането трябва да се извирши един ден по рано т.е няма право на 2-те заплати по закон, а ако молбата е от 1.012008 трябва да работи още 6 месеца за да достигне точките. Наистина ли не може да вземе 2-те заплати ???

 RE: Пенсиониране ЛС Профил 14.12.2007 08:43

Могат спокойно да я освободят от 31.12.2007г.Не е никаква пречка това,че е почивен ден е да й изплатят 2-те заплати.Но явно те не искат.А защо вашата роднина не си е подала още през ноември месец предизвестието за напускане поради пенсиониране?

 RE: Пенсиониране gogo100 (гост) 14.12.2007 08:54

Благодаря за бързия отговор.
Тя е подала неколко молби даже от различни дати. Има разбиране от страна на предприятието, но казуса е за 2-те заплати и почивния ден 31.12 явно в предприятието не знаят точно как да го формулират а не, че не искат да я пенсионират. Точките и са 94 с една повече даже на 31.12.2007 навършва 59год.

 RE: Пенсиониране ЛС Профил 14.12.2007 09:01

Предприятието спокойно могат да изготвят заповедта на 28.12 и да я връчат на лицето,че я освобождават от 31.12 поради придобиване право за пенсия за осиг.стаж и възраст.Това не е пречка,че е почивен ден.Като не знаят да попитат ако искат в ИТ или в МТСП.
Още повече,че лицето си е подало молба,стига тя да е входирана в предприятието.Ако продължават да се инатат:-)) има и ИТ.

 RE: Пенсиониране gogo100 (гост) 14.12.2007 09:12

нямам думи да се отблагодяря.
Това бе смятам достатъчно за да успокоя моята роднина, която не спи от един месец заради казуса
още веднъж хиляди благодарности.

 RE: Пенсиониране Гост (гост) 03.09.2008 09:04

Имаме служител, който си подава молба за напусканеот 06.08.2008 , поради пенсиониране и молбата влиза в сила от 14.08.2008. Трудовият му договор е сключен на основание чл.68, ал.1, т.2 от КТ. Съответно има да му се изплатят 2 брутни заплати съгласно чл.222, ал.3 от КТ. Въпросите ми са:
1.Заповедта за прекратяване с каква дата трябва да бъде и по какаъв член, и от кога влиза в сила?
2. Във ведомостта за кой месец трябва да отразя това обезщетение, за да му бъде изплатено?
3.Какъв докунт трябва да получа от него, за да съм сигурна в искренността на молбата му и в какъв срока за представяне?

 RE: Пенсиониране милева (гост) 16.09.2008 05:25

Уволнявам учителка по чл.328 ал1 т2.Същата има право на ранно пенсиониране при работа 10 години в системата.Дължа ли и 2 заплати за неспазено предизвестие плюс 6 брутни заплати и има ли тя право да се регистрира като безработна в БТ?

 RE: Пенсиониране pepina (гост) 24.07.2009 16:37

МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ КАКВИ ДОКУМЕНТИ СА НУЖНИ ПРИ ПЕНСИОНИРАНЕ ПО БОЛЕСТ?ИМАМ РЕШЕНИЕ НА ТЕЛК НАД 51 % ИНВАЛИДНОСТ И НЕ МИ Е ЯСНО КАК СЕ ПРОЦЕДИРА ПО-НАТАТЪК,ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ

 RE: Пенсиониране ivanmil (гост) 07.02.2010 20:12

важи ли изплащане на две заплати при пенсиониране по болест 80 процента инвалидност ??

 RE: Пенсиониране Blajena71 Профил 07.02.2010 20:49

Естествено. Чл.222, ал.2 КТ не е променен.

 RE: Пенсиониране гост (гост) 07.02.2010 20:56

виждам,че темата е започнала от преди години, но на някои от въпросите няма отговор
доколкото знам право на обезщетение с 2 или 6 брутни заплати имат само тези, които се пенсионират за стаж и възраст, тези с право на инвалидна пенсия имат ,някои от тях и право на работа и могат успоредно да си получават пенсията за инвалидност и да си работят и да си се пенсионират и по стаж и възраст и да изберат ,коя от двете пенсии да получават, коя е по-благодатна за тях

 RE: Пенсиониране Blajena71 Профил 07.02.2010 20:58

Госте, въобще не те разбрах какво питаш.

 RE: Пенсиониране гост (гост) 07.02.2010 21:06

При прекратяване на трудовото правоотношение поради болест (чл. 325, т. 9 и чл. 327, т. 1) работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, ако има най-малко 5 години трудов стаж и през последните 5 години трудов стаж не е получил обезщетение на същото основание.

не питах нищо, намерих това,след като прочетох отговора ти Блажена и разбрах защо се задава въпроса от иванмил
 

 RE: Пенсиониране иванмил (гост) 08.02.2010 17:26

благодаря на ,,пенсиониране,, за изчерпателния отговор асъщо и на блажена
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения