ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Тема. Осчетоводяване на дивидент

 Осчетоводяване на дивидент Благо (гост) 11.11.2007 09:09

Извинявам се предварително за глупавата тема, но имам нужда от помощ. По неволя водя счетоводството на семейното СД и не знам как да осчетоводя разпределението на дивидент. Имам салдо в 122 и 123. Това първо и второ прочетох някъде, че има данък върху дивидента. Има ли такова нещо?
Предварително ви благодаря.

 RE: Осчетоводяване на дивидент крикси Профил 11.11.2007 10:42

За да се разпредели дивидента е необходимо наличие на обложена печалба с данъци и решение на общото събрание.
началното салдо по 123 с/ка е реализираната ти печалба за 2006 год и обложена с данък, това салдо го прехвъляш по 122 не разпределена печалба..
ЗКПО
чл.194 ал1 дивидентите се облагат с данък при източника
чл 194 ал2 данъка е окончателен и се удържа от юл, разпределящо дивидента
чл 200 данъчната ставка е 7%
чл.201 ал 1 разпределения дивидент се декларира пред НАп за всяко тримесичие в срок до края на месеца, следващ тримесичието
потърси и други мнения до сега не съм разпределяла дивиденти

 RE: Осчетоводяване на дивидент Благо (гост) 11.11.2007 11:22

Значи ако правилно съм разбрал:
1. ДП - 10%
2. Данък дивидент - 7 %
3. ДОД - колкото се получи.

и тогава какво остава?Хайде няма да споменавам държавата.
Само не разбрах, как да го осчетоводя.

 RE: Осчетоводяване на дивидент крикси Профил 11.11.2007 12:09

НС по 123 сметак още с приключването на финансовата 2006 год си го обложил с данък печалба 10 %
ЗДДФЛ чл 38 ал 1 и ал 2 дивидента се облага с окончателен данък чл.46 - 7%, като сумата която се облага е брутната. декларация се подава от платеца а не от ф.л. чл 52 и чл 55 ал2 ЗДДФЛ
виж и сроковете за подаване на декларация сравни ЗКПО и ЗДДФЛ
а за сметките не съм сигурна
самите счет операции не знам би трябвало да начислиш първо цялата сума, после дължимите данъци и накрая самото плащане

 RE: Осчетоводяване на дивидент Христов (гост) 11.11.2007 13:31

Не всеки разпределен дивидент се облага със 7%. Зависи в полза на кого разпределяш дивидентите. Това за седемте процента е само ако са физически лица.

 RE: Осчетоводяване на дивидент Bubu17 Профил 11.11.2007 14:32

Крикси

виждам, че имаш доброто желание да помогнеш, но тези членове от ЗКПО дето си ги изброила нямат отношение към зададения въпрос - те касаят случая, когато дивидентът се разпределя в полза на определени юридически лица :)

Благо

ако беше пуснал една търсачка съм убедена, че щеше да намериш отговор на всичките си въпроси.
Чети от ЗДДФЛ: чл.38, 46, 52, 65, 73 (чл.55-чл.58 едва ли те касаят).

Сч. операции са:
122 / 425 - начисляваш дивидента
425 / 454, 459 - начисляваш д-к върху дивидента за с/ка на лицето
454, 459 / 503 - превеждаш д-к върху дивидента в бюджета
425 / 501, 503 - изплащаш чистата сума на дивидента

В законопроекта на ЗДДФЛ за 2008 г. има предложение окончателният д-к върху дивиденти да се намали от 7 % на 5 % - така че аз бих изчакала да се приеме тази промяна преди да реша дали да взема решение за разпределяне на дивидент през 2007 г. или да изчакам до 2008, когато ще е по-изгодно.
Важен момент е кога е взето решението за разпределение на дивидента, а не момента на неговото изплащане - с този момент се обвързва данъчната ставка на оконч. д-к върху дивидента, както и срокът за неговия превод в бюджета.

 RE: Осчетоводяване на дивидент Благо (гост) 11.11.2007 14:35

Много благодаря.
Човек какво ли не прави за една бира :)
Само кажи мястото и времето :)
 

 RE: Осчетоводяване на дивидент Bubu17 Профил 11.11.2007 14:43

)))
Благодаря за предложената ти "благодарност", но от снощните купонджийски коктейли още не мога се съвзема )))
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство

Моят ODIT.info