ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ

 Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ raiko_r Профил 29.11.2007 14:20

Сори за темата, широко е дискутирана във форума, но мен ме интересува нещо конкретно, което ми се струва, че го няма.
Знае ли някой на какво основание се удържа само ДОД, а не се начисляват осигуровки върху обезщетението ? Защото според ЗГВРС чл. 20, ал 3 се дължи вноска върху брутния доход. Някои колеги са питали експерти и те са на същото мнение - вноска се дължи, за по сигурно.
И още - това обезщетение се прибавя към сумата за облагане с ДОД, след начисляване на ДОО, ЗОВ и ДЗПО или се процедира по друг начин ?
Благодаря предварително

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ гост1 (гост) 29.11.2007 14:23

Според мен обезщетението по чл.224 Кт не влиза в брутното тр. възнагр и за това няма вноска за ГВРС.

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ sneg (гост) 29.11.2007 14:38

не се внасят осигурителни вноски именно защото е обещетението а не е възнаграждение.
прочети наредба за елементите на възнагражденията върху които се правят осигурителни вноски ДВ бр. 1 от 2007

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ raiko_r Профил 29.11.2007 14:47

Правилно, има логика :), а как се процедира с удържането на ДОД в случая

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ гост (гост) 29.11.2007 14:51

Само в декларация 6 ли трябва да се посочи че е удържан дод - нещо ми се губи

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ John Профил 29.11.2007 14:51

Първо, върху обезщетението по 224 КТ не се начисляват осигурителни вноски за ДОО (респективно за здравно осигуряване) и е изключено от дохода, върху който се дължат вноски, виж 1 (7), т. 7 на Наредбата за елементите на възнаграждението ...., поради елементарната причина - този доход не може да бъде съотнесен към конкретен период на осигурителен стаж. А осигурителният стаж и осигурителният доход са неразривно свързани помежду си.

Второ, съгласно чл. 20, ал. 3 ЗГВРСНР вноските се внасят върху брутните трудови ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ. А в КТ и наредбите към него достатъчно ясно са дефинирани ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА и ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА.

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ kav (гост) 29.11.2007 15:14

дод се удържа при подаване на Д 6 обещетението не се отразява само удържания данък

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ каv (гост) 29.11.2007 15:16

и ако изготвяте УП -2 в самите указания пише че не се отразяват обещетения по чл. 220,224,222 от КТ

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ незнаещ (гост) 29.11.2007 15:18

При напускане и изплащане на такова обезщетение то в бележката за дод трябва ли да се посочи, защото аз получих такава бележка и там не ми е посочен удържания данък от отпуската

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ незнаещ (гост) 29.11.2007 15:27

и след като не ми е посочен този данък какво правя как сега на новата работа да докажа че имам и друг доход освен този в бележката и на него ми е удържан дод

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ незнаещ (гост) 29.11.2007 15:32

Моля ви се отговорете ми - Не съм счетоводител и незнам как да накарам предната счетоводителка да ми нанесе че ми е изплатена отпуската и е удържан дод
 

 RE: Обезщетение за неползван отпуск чл. 224 КТ каv (гост) 29.11.2007 15:38

При прекратяване на трудово правоотношение работодателя е длъжен да даде на работника служебна бележка в която се включват всички изплатени възнаграждения по образец от НАП така че така ще не ще трябва
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения