ODIT.info > Дискусия > Туризъм Започни нова тема

Гореща тема! лиценз за туроператор и турагент

 лиценз за туроператор и турагент eli_l Профил 15.03.2008 18:33

Колеги фирма заплаща 1000 лв. за разглеждане на документите в агенцият апо туризма и после още 4000 за лиценз за ТО и ТА. Това направо на разход ли да го осчетоводявам. Няма срок на валидност и според мен не е нематериален актив, но все пак да попитам вие как го правите.

 RE: лиценз за туроператор и турагент ana_di Профил 15.03.2008 18:46

как да не е НМДА - лицензът е за срок над 1 г. , Според теб какво е НДМА, и според СС какво е НДМА

 RE: лиценз за туроператор и турагент eli_l Профил 15.03.2008 18:59

Според ЗКПО:
Данъчни дълготрайни нематериални активи
Чл. 51. (1) Данъчни дълготрайни нематериални активи са:
1. придобити нефинансови ресурси, които:
а) нямат физическа субстанция;
б) се ползват през период, по-дълъг от 12 месеца;
в) имат ограничен полезен живот;

действително е за над 1 година, но не е ограничен за никакъв срок - важи за цялато съществуване на фирмата освен ако не се отнеме при наручаване на закона. Затова си мисля, че не е НДМА. Бъркам ли? Защо?

 RE: лиценз за туроператор и турагент kimba Профил 15.03.2008 20:48

Чист разход си е! Не бъркаш eli_l :)))

 RE: лиценз за туроператор и турагент гост (гост) 22.03.2008 12:26

Ели, по коя сметка осчетоводи лиценза?

 RE: лиценз за туроператор и турагент eli_l Профил 23.03.2008 18:39

602. Но за първи път осчетоводявам таковъв лиценз и може и да бъркам.

 RE: лиценз за туроператор и турагент мей (гост) 03.11.2009 23:46

Здравейте колеги! Бих искала да попитам ако фирма действа като посредник по продажба на тур. услуги, т.е. намира клиенти на туроператота това туристическа агенция ли е? За извършване на дейност като туристическа агенция трябва ли лиценз? В моя случай туристическа агенция ли съм?

 RE: лиценз за туроператор и турагент § 22 Профил 03.11.2009 23:49

мей (гост),

закона за туризма ---- чете?

там виде ли се?

 RE: лиценз за туроператор и турагент мей (гост) 03.11.2009 23:56

"Туристическа агентска дейност" е извършването на посредничество при: продажби на организирани пътувания, пасажерски авиационен, воден и автобусен превоз; резервационни, визови, екскурзоводски и други допълнителни туристически услуги, както и застраховки, свързани с туристическото пътуване.

Намирам клиенти, туроператора дава ваучерите, аз получавам комисионна, по скоро се виждам в ролята на посредник?! та както горе е казано посредничество при продажба на организирани пътувания. И излиза че съм туристическа агенция и трябва да се рег по Закона за туризма?

 RE: лиценз за туроператор и турагент § 22 Профил 04.11.2009 00:00

знам ли----- може и да трябва :)

 RE: лиценз за туроператор и турагент мей (гост) 04.11.2009 00:26

моля елисавета_п да ми отговори. четох темата кадето дискутираха с Зорница и виждам че е много наясно.

 RE: лиценз за туроператор и турагент турист (гост) 04.11.2009 21:34

Автор: мей (гост) | Дата: 03.11.2009 23:56
"Туристическа агентска дейност" е извършването на посредничество при: продажби на организирани пътувания, пасажерски авиационен, воден и автобусен превоз; резервационни, визови, екскурзоводски и други допълнителни туристически услуги, както и застраховки, свързани с туристическото пътуване.

Намирам клиенти, туроператора дава ваучерите, аз получавам комисионна, по скоро се виждам в ролята на посредник?! та както горе е казано посредничество при продажба на организирани пътувания. И излиза че съм туристическа агенция и трябва да се рег по Закона за туризма?"
не съм елисавета_п ,но мисля, че мога да дам категоричен отговор:за да извършваш тази дейност е необходимо да имаш лиценз за турагент!!!!!!!!!

 RE: лиценз за туроператор и турагент torero Профил 04.11.2009 21:42

Чл. 67. (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2004 г., в сила от 14.11.2004 г.) Който извършва туроператорска или туристическа агентска дейност, без да притежава удостоверение за регистрация, се наказва с глоба в размер от 5000 до 15 000 лв., а едноличните търговци и юридическите лица - с имуществена санкция от 10 000 до 30 000 лв.
Това е от Закона за туризма
 

 RE: лиценз за туроператор и турагент ТО (гост) 10.11.2009 21:36

Фирма има лиценз за туроперато. Един от съдружниците настоява да се сключи договор с друг ТО и да работи като посредник , т.е. като ТА. Необходим ли е в този случаи и лиценз за ТА?
реклама

ODIT.info > Дискусия > Туризъм