Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Архив > Писма

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Писмо № 04-02-120 от 24.03.2008 г. на НОИ

17 May 2008, видяна 3397 пъти
реклама
За осигурителен стаж се зачита и времето след 01.01.2007 г., за което са внесени или дължими осигурителни вноски върху начислените и неизплатени възнаграждения

Предстои ми пенсиониране, но за периода 2004 и 2005 г., през който съм работил по трудово правоотношение, не са ми изплащани редовно възнаграждения, а може би осигурителят не е внася и осигурителни вноски?

Ще се зачете ли това време за осигурителен стаж при отпускането на личната ми пенсия за осигурителен стаж и възраст?

Зачитането на осигурителния стаж на лицата, работещи по трудови правоотношения, уредено в чл. 9, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) и чл. 38, ал. 3, т. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС). Съгласно действащите до 01.01.2007 г. редакции на разпоредбите за осигурителен стаж се зачита времето, през което лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1 - 4 и ал. 2 КСО са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по икономическа дейност. Когато за определени периоди от време на лицата, работещи по трудови правоотношения, не са изплащани дължимите възнаграждения или част от тях, осигурителните вноски не са дължими, поради което това време не се зачита за осигурителен стаж.

От 01.01.2007 г. със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2007 г. бе изменена разпоредбата на чл. 6, ал. 2 КСО и съгласно новата редакция доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатените, и други доходи от трудова дейност. В тази връзка е изменена и разпоредбата на чл. 38, ал. 3, т. 1 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж и от 01.01.2007 г. за осигурителен стаж се зачита и времето след 01.01.2007 г., за което са внесени или дължими осигурителни вноски върху начислените и неизплатени възнаграждения.

Предвид изложеното, когато за определени периоди от време след 01.01.2007 г. на лицата, работещи по трудови и служебни правоотношения не са изплащани дължимите възнаграждения или част от тях, но същите са начислени, осигурителните вноски са дължими, поради което това време се зачита за осигурителен стаж.

В конкретния случай периода е 2004 и 2005 г., поради което следва да се приложи разпоредбата на чл. 38, ал. 3, т. НПОС, преди изменението й от 01.01.2007 г. Ако за посочения период са Ви изплатени възнаграждения, но не са внесени осигурителните вноски, това време се зачита за осигурителен стаж, като категорията на труд се определя въз основа на издадено от осигурителя удостоверение обр. УП-3 за осигурителен стаж с направена заверка за категорията на труд, по която предлагат да се зачете стажа Ви. Ако не са Ви изплатени възнаграждения, осигурителните вноски не са дължими, поради което не се зачита осигурителен стаж.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР