Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения Започни нова тема

Гореща тема! Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок

 Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок light563 Профил Изпрати email 02.03.2018 17:05

Здравейте, имам следния проблем
Трудовия договор е скл. на основание чл. 67, ал. 1, т1 вр. с чл. 70 КТ.
В него е предвидено, че договорът се сключва за неопределен срок със срок за изпитване 6 месеца./без да се посочва в чия полза е срокът/
както и че:
Договорът се прекратява с отправяне на писмено предизвестие за всяка от страните по договора, в сроковете, установени в КТ.

Въпросът ми е, при положение, че срокът за изпитване е в полза и на двамата договарящи, а все пак са уговорили и предизвестие за прекратяване - при прекратяване на трудовия договор, предизвестие дължи ли се? И в какъв срок, предвид бланкетното посочване?

Благодаря!

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок Liglyo Профил 02.03.2018 17:07

По време на изпитването договорът може да се прекрати без предизвестие и от двете страни.
След изтичане на срока, предизвестието е 30 дни.
Моля!

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок light563 Профил Изпрати email 02.03.2018 18:26

Срокът за изпитване не е изтекъл :)

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок chudesen Профил Изпрати email 05.03.2018 13:05

В такъв случай срокът на предизвестие, предвиден в КТ би следвало да е максималният - 3 месеца, но нищо не ви пречи да договорите фиксиран срок на предизвестие чрез едно допълнително споразумение, в което да промените само тази точка от договора.

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок Liglyo Профил 05.03.2018 13:13

Отговор на chudesen(05.03.2018 13:05):
chudesen каза:
В такъв случай срокът на предизвестие, предвиден в КТ би следвало да е максималният - 3 месеца, но нищо не ви пречи да договорите фиксиран срок на предизвестие чрез едно допълнително споразумение, в което да промените само тази точка от договора.


чл.326 може да е полезен в този случай.

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок light563 Профил Изпрати email 06.03.2018 09:38

Основният ми въпрос е: при положение, че в кокретния случай, съгласно закона предизвестие не се дължи от никоя от страните, след като в договора има клауза за прекратяване с писмено предизвестие договорът как ще се прекрати, преди да е изтекъл изпитателния срок - с или без предизвестие?

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок XXXXX Профил 06.03.2018 09:45

В срока а изпитване МОЖЕ без предизвестие, но не е забранено и с предизвестие.
След срока на изпитване - с предизвестие.

В договора съвсем коректно е посочен срока на предизвестието. Добавката "във връзка с чл.70" дава право при определени условия и за определен срок една от страните да прекрати договора без предизвестие.

Отговор на light563(06.03.2018 09:38):
light563 каза:
Основният ми въпрос е: при положение, че в кокретния случай, съгласно закона предизвестие не се дължи от никоя от страните, след като в договора има клауза за прекратяване с писмено предизвестие договорът как ще се прекрати, преди да е изтекъл изпитателния срок - с или без предизвестие?

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок Blajena71 Профил 06.03.2018 11:33

Отговор на light563(06.03.2018 09:38):
light563 каза:
Основният ми въпрос е: при положение, че в кокретния случай, съгласно закона предизвестие не се дължи от никоя от страните, след като в договора има клауза за прекратяване с писмено предизвестие договорът как ще се прекрати, преди да е изтекъл изпитателния срок - с или без предизвестие?

Как ще се прекрати зависи от волеизявленията на страните. Ако направи работника волеизявление по чл.71 КТ - няма предизвестие, а ако е по чл.326, ал.1 КТ - има.

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок Blajena71 Профил 06.03.2018 11:37

Отговор на chudesen(05.03.2018 13:05):
chudesen каза:
В такъв случай срокът на предизвестие, предвиден в КТ би следвало да е максималният - 3 месеца, но нищо не ви пречи да договорите фиксиран срок на предизвестие чрез едно допълнително споразумение, в което да промените само тази точка от договора.

Глупостил Какви три месеца те гонят?

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок light563 Профил Изпрати email 12.03.2018 09:56

Отговор на Blajena71(06.03.2018 11:33):
Blajena71 каза:

Как ще се прекрати зависи от волеизявленията на страните. Ако направи работника волеизявление по чл.71 КТ - няма предизвестие, а ако е по чл.326, ал.1 КТ - има.

А работодателя как ще го прекрати?
 

 RE: Срок за изпитване в полза и на двамата, но и клауза за предизвестие без срок XXXXX Профил 12.03.2018 10:25

Или по чл. 71 по инициатива на работника или по чл. 326
А пък ако работникът е поискал по 325, ал.1, т.1 - може и на това основание
Отговор на light563(12.03.2018 09:56):
light563 каза:

А работодателя как ще го прекрати?
реклама

ODIT.info > Дискусия > Трудови отношения