Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство Започни нова тема

Тема. Получаване и издаване на фактура по време на болничен.

 Получаване и издаване на фактура по време на болничен. cekata11 Профил Изпрати email 09.11.2018 14:33

Здравейте,
Хипотетичен въпрос, но може и на практика
да възникне.
Самоосигуряващо се лице - управител на фирма.
Пуска си болничен за 5 дена.
През това време му дават поръчка за доставка на нещо.
Поръчва го, като му издават фактура.
Влага частта и от другата страна искат фактура на момента - не
могат да изчакат до другата седмица .
Т.е вече има 1 фактура за покупка и 1 за продажба.
Това нарушение ли е на някой закон?
Ако да, то какви са глобите?

 RE: Получаване и издаване на фактура по време на болничен. MarPan Профил Изпрати email 09.11.2018 14:38

Пуска си болничен? Той може ли?
Сега остана да напишете, че не е осигурен за този риск.
Той сам ли е в тази фирма?

 RE: Получаване и издаване на фактура по време на болничен. podredko Профил 09.11.2018 15:46

Явно много са наплашили хората.

 RE: Получаване и издаване на фактура по време на болничен. cekata11 Профил Изпрати email 09.11.2018 15:55

Е, как самоосигуряващ се да няма право на болничен?
Има си право на 40 дни за годината. Над тях вече са
комисии и куп други неща.
Но, че 2-3 пъти ти се наложило в годината.
Даже и за гледане на детето може, като се пуска болничен
от личният лекар на детето, но пак ти броят от твоите 40 дни.

 RE: Получаване и издаване на фактура по време на болничен. ironhorse Профил 09.11.2018 16:06

Здравейте,
така както сте го написали, означава, че е извършил дейност, т.е. НОИ може да оспори болничния лист.
По принцип не съм чул НАП и НОИ да правят засичане дали по време на болничен ползван от СОЛ - управител, е издавана фактура, за отчитане на извършена дейност.

Ако сте регистриран по ДДС ...
Има един тънък момент, кога е настъпило данъчното събитие, чл. 25 от ЗДДС
Едно е датата на издаване на фактура друго е на данъчно събитие.

Аз също съм си мислел ако СОЛ-Управител е в болнични от 01 до 15-то число, дали НАП ще пророни сълза за невнесеният в срок ДДС … мисля не. (или пък осигуровки)

Така, че по принцип избягвайте да фактуриране по време на болничния период, особено ако се изискват физически действия по изпълнение (монтаж, изпращане на стока и прочие).
 

 RE: Получаване и издаване на фактура по време на болничен. elisaveta_p Профил Изпрати email 09.11.2018 18:47

Отговор на podredko(09.11.2018 15:46):
podredko каза:
Явно много са наплашили хората.


Така е. И знаеш ли кои са най-големите плашила? Отговарящите във форумите. Не че със страховитите си отговори са спрели самоосигуряващите си да си вземат болнични, но не действат много терапевтично :)
реклама

ODIT.info > Дискусия > Счетоводство