Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Дискусия > ЗДДС Започни нова тема

Гореща тема! Превоз и ЗДДС

 Превоз и ЗДДС ТИР (гост) 01.01.2007 13:40

Здравейте и ЧНГ на новите европейци.

Моля да ми отговорите на един въпрос. Ще имаме превоз от Германия към Франция. получателят на услугата не е регистриран по ДДС във Франция. Фирмата ми е регистрирана по ЗДДС. Чета промените в чл. 22 и не мога да преценя трябва ли да му начисля ДДС.

 RE: Превоз и ЗДДС LARA (гост) 01.01.2007 20:59

Според мен-да.Виж последните изменения на чл.22 от ЗДДС.

 RE: Превоз и ЗДДС ели Профил 01.01.2007 21:06

LARA (гост), аз ги видях но не стигам до твоя извод - странно какво пропускам ?

Място на услугата по транспорта е Германия - не се начислява ДДС

 RE: Превоз и ЗДДС ТИР (гост) 01.01.2007 21:23

Здравейте отново. Радвам се, че отговаряте на темата. И според мен не трябва да се начислява, защото доколкото виждам мястото на доставката е Германия, но не съм сигурен. Бих искал да попитам дали ще се промени нещо ако получателя е регистриран по ддс във франция, ще трябва ли да му начисля тогава данък.

 RE: Превоз и ЗДДС ели Профил 01.01.2007 21:26

отново не се начислява - но този път мястото на услугата ще е във Франция
ще следите оборотите си в съответните държави и следва евентуална регистрация при надхврляне на прага /според мен общия праг за регистр./ за държавата

 RE: Превоз и ЗДДС 159 (гост) 02.01.2007 15:28

След като получателят не е регистриран по ДДС,а вие сте ,то следва да си начислите ДДС,защото в този сл.мястото на сделката е Б-я,ако получателя беше рекистриран по ддс то тогова мястото на сделката щеше да е д-вата издала номера и тогава данъка ще е изискуем от получателя,а след като достигнете прага тогава ще се регистрирате там

 RE: Превоз и ЗДДС ТИР (гост) 02.01.2007 18:43

Мястото на сделката е Германия след изменението на чл. 22 на ддс и според мен не трябва да начислявам ддс.

 RE: Превоз и ЗДДС LARA (гост) 02.01.2007 21:39

Копирам текста на чл.22 от ЗДДС и ще пробвам да поразсъждавам

Чл. 22. (1) Мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки е на територията на страната, когато транспортът на стоките започва на територията на страната и завършва на територията на друга държава членка.
(2) Когато получател по доставката по ал. 1 е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, мястото на изпълнение на доставката е територията на държавата членка, издала идентификационния номер по ДДС на получателя, под който му е оказана услугата.

(3) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Извън случаите по ал. 1 и 2 мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки между две държави членки е на територията на държавата членка, в която транспортът на стоките започва.

(4) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Когато получател по доставката по ал. 3 е лице, регистрирано за целите на ДДС в държава членка, различна от държавата членка, където транспортът започва, мястото на изпълнение на доставката е територията на държавата членка, издала идентификационния номер по ДДС на получателя, под който му е оказана услугата.

Наистина според ал.3 излиза,че мястото на изпълнение е Германия.

Но пък изхождайки от самата логика на закона и данъка-все някой трябва да го начисли тоя данък.То е като при вътрешната търговия-независимо на кой продаваш,щом си регистриран по ЗДДС трябва да начисляваш данък.
Кой според вас ще начисли ДДС,след като получателя във Франция не е регистриран по ЗДДС?
И още нещо-гледам,че някои от колегите споменават за праг и регистрация в друга държава.Не мисля,че дистанционните продажби касаят услугите.Режима на дистанционни продажби се отнася само за стоките.

 RE: Превоз и ЗДДС ели Профил 02.01.2007 21:50

LARA, кой говори за дистанционни - никъде не се коментира подобно нещо
а логиката на закона е че България няма право да прибира данък от услуга която не е на нейна територия

 RE: Превоз и ЗДДС LARA (гост) 02.01.2007 22:06

копирам ти цитати,които ми намирисват на дистанционни продажби:)))
"а след като достигнете прага тогава ще се регистрирате там"-написано от 159
"ще следите оборотите си в съответните държави и следва евентуална регистрация при надхврляне на прага /според мен общия праг за регистр./ за държавата"-самата ели:)))
Данъка така или иначе е включен в крайната цена на услугата,едва ли услугата ще се оскъпи от него.
Дано да си права.Моето мнение е че на територията на Общия пазар третирането е като на територията на България.Мислиш ли,че ще включат продажбите на стоки на нерегистрирани лица извън Б-я като облагаеми /дистанционните продажби/,а ще изпуснат услугите.
За съжаление кой крив,кой прав ще се разбере минимум след 1 година,когато в Нап ще се получат съответните писъмца,а за фирмите всичко вече ще е факт.

 RE: Превоз и ЗДДС ели Профил 02.01.2007 22:09

LARA , като четеш чл.95 ал.2 от ЗДДС какви мисли ти минават :)
 

 RE: Превоз и ЗДДС LARA (гост) 02.01.2007 22:18

Е,това е по презумцията че и в другите държави има подобен член:)))
Няма ли да спиме ние с тебе:))))
реклама

ODIT.info > Дискусия > ЗДДС