Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Счетоводство

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Разходи за подобрения на ДМА

17 Apr 2008, видяна 7874 пъти
реклама
В бр. 11 от 2008 г. на в. „Кеш" Иван Дочев, д.е.с., отговаря на въпроса: Разходите за подобрения на дълготрайни материални активи (ДМА), когато са под прага на същественост, третират ли се като текущи, или следва да се капитализират?

Разходите за подобрения на дълготрайни материални активи (ДМА) във всички случаи се капитализират, включително и когато стойността е под прага на същественост (счетоводен и данъчен).

Ако подобрението е отчетено като текущ разход, то не се признава за данъчни цели, но възниква данъчен амортизируем актив (чл. 67 от ЗКПО).

Прагът на същественост се отнася за малоценните ДМА. Но подобренията върху ДМА, които активи са със стойност равна и над прага на същественост, винаги имат характер на капиталови разходи.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР