Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Архив > Писма

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Писмо № 94-ДД-322 от 24.10.2007 г. на МТСП

13 Feb 2008, видяна 2032 пъти
реклама
Отпуск поради бременност и раждане

Имам ли право на пълния размер от 45 календарни дни отпуск поради бременност, включени в отпуска поради бременност и раждане, ако раждането е станало преди изтичането на 45 - дневния отпуск поради бременност?

Според чл. 26, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспобността, отпускът поради бременност и раждане на осигурената в размер 135 календарни дни за всяко дете се разпределя в 3 болнични листа, както следва:

1. за 45 календарни дни преди раждането; болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната; в болничния лист задължително се вписва терминът на раждането;

2. за 42 календарни дни непосредствено след раждането - от лекаря, който е водил раждането; ако раждането е станало без медицинско наблюдение - от личния лекар;

3. за 48 календарни дни - продължение на предходния болничен лист - от лекаря, при който е регистрирано детето, или от личния лекар на родилката.

В чл. 27, ал. 2 от наредбата е предвидено, че когато раждането е станало преди изтичането на 45 - дневния отпуск поради бременност, а също и при преждевременно раждане, когато не е съществувала възможност да се започне ползването на 45 - дневния отпуск поради бременност, осигурената има право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като в него се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност (ал. 2).

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР