Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Данъци

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Начисляване на данъчни амортизации

09 Mar 2008, видяна 4369 пъти
реклама
В бр. 12 от 2007 г. на сп. „Експерт" д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант, дава отговор на въпроса: При бездействие на ДМА за период над 3 месеца може или е задължително да не се начислява данъчна амортизация?

Според чл. 59, ал. 1 от ЗКПО, начисляването на данъчни амортизации се преустановява, когато съответният актив временно не се използва (не носи икономическа изгода) през период, по-дълъг от три месеца. Очевидно разпоредбата е задължителна и не предполага право на избор. Според същата разпоредба, начисляването на данъчни амортизации се преустановява от месеца, следващ месеца на преустановяване на ползването на актива, и се възобновява от началото на месеца на връщането му в експлоатация. Данъчният амортизируем актив не се отписва от данъчния амортизационен план. В тази връзка в данъчния амортизационен план следва да се съдържа информация за месеца на преустановяване и възобновяване на начисляването на данъчни амортизации за всеки данъчен амортизируем актив и обстоятелствата, които го налагат (чл. 52, ал. 2, т. 9 от ЗКПО). Начисляването на данъчни амортизации не се преустановява, когато временното неизползване на данъчен амортизируем актив се дължи на специфичния характер на производствения процес на данъчнозадълженото лице (чл. 59, ал. 2 от ЗКПО).

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР