Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Данъци

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Отклонение от данъчното облагане

14 Mar 2008, видяна 3833 пъти
реклама
В бр. 8 от 2008 г. на в.„Кеш" Иван Дочев, д.е.с, дава отговор на следните въпроси: 1. През 2007 г. с договор за заем управителят на фирмата предостави временна финансова помощ на дружеството. Как трябва да се определи процентът на дължимата лихва? 2. След като се договори съответният процент лихва по договора за заем, то тази лихва доход ли е за физическото лице?

1. За да се счита, че няма отклонение от данъчното облагане, лихвата следва да се определи при пазарни условия. Най-добре е да се приложи средният лихвен процент от няколко банки.

2. За дружеството получател на заема би имало проблем по чл. 16 (2) от Закон за корпоративното подоходно облагане само ако договорената лихва превишава средното лихвено равнище.

3. Доходът на физическото лице ще се обложи при получаването му. Следователно за 2007 г. то няма какво да декларира.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР