Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах

ODIT.info > Практика > Данъци

Изпрати Принтирай страницатаA-AA+

Изчисляване на годишната данъчна основа по ЗДДФЛ

07 Mar 2008, видяна 4024 пъти
реклама
В бр. 12 от 2007 г. на сп. „Експерт" д-р Людмила Мермерска, данъчен консултант, дава отговор на въпроса: Как следва да се процедира, ако от трудовата книжка на лице, постъпило на работа от октомври месец, е видно, че до септември месец е работило при друг работодател, но не е представило служебна бележка по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ от другия работодател?

От 01.01.2007 г. в ЗДДФЛ е въведен изричен запис, че основният работодател към 31.12. 2007 г. включва придобития при другия работодател доход при изчисляване на годишната данъчна основа и при определяне годишния размер на данъка, ако работникът/служителят му представи служебна бележка по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ от другия работодател (чл. 49, ал. 2 от ЗДДФЛ). С други думи, при условие че работодателят не разполага с такава служебна бележка, даже да знае (както е във вашия случай - въз основа на трудовата книжка на лицето), че лицето през данъчната година е получавало или получава доходи от друг работодател, при непредставяне на такава бележка извършва преизчисляването на годишната данъчна основа и годишното данъчно задължение само на базата на изплатения от него доход. За лицето, непредставило служебна бележка от други работодатели, остава ангажиментът само да декларира получения доход в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и да внесе дължимия данък.

Изпрати Принтирай

Моят ODIT.info

КАЛЕНДАР